Հայկական կողմը չի կատարել ստորագրված փաստաթղթերում ներառված պարտավորությունները:
Հիշեցնենք՝ Մարիա Զախարովան նշել էր, որ հանդիպման ժամկետների մասին ավելի ուշ կտեղեկացնեն։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ համաձայնագրի շուրջ բանակցային գործընթացի հետագա հեռանկարները
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ։
Նա մեղադրանքներ է հնչեցրել հայկական կողմի հասցեին:
Նշենք, որ մարտի 28-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը պաշտոնական այցով մեկնել է Իսրայել և Պաղեստին։
Նա նշել է, որ Դոնֆրիդն ու Բայրամովը քննարկել են իրավիճակը տարածաշրջանում և Երևանի ու Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորումը, ինչպես նաև խաղաղության գործընթացը:
Նախարարները քննարկել են տարածաշրջանում վերջին իրավիճակը։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն աշխատանքային այցով մեկնել է Բրյուսել։
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։
«Մենք վերահաստատեցինք մեր պատրաստակամությունը՝ հնարավորություն ընձեռելու շարունակել նման հանդիպումները»,- ասաց նա։
Ջեյհուն Բայրամովը խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ առցանց դիվանագիտությունն անարդյունավետ է անվանել և Երևանին հրավիրել է վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ.
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Բաքվում փակ հանդիպում է անցկացնում աշխատանքային այցով Ադրբեջանում գտնվող ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Բայրամովը հավելել է, որ «Հայաստանը նույնպես խուսափում է Ադրբեջանի հետ բանակցություններից»։
Նրա թիկունքին կանգնած մարդիկ հասկացան, որ «Վարդանյանական նախագիծը» չի աշխատի։
Ուղևորությունը համընկնում է Մոսկվայի և Բաքվի միջև դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագրի ստորագրման տարեդարձի հետ։
«Նախարարն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում իբր լարված հումանիտար իրավիճակի մասին հայտարարությունները հիմք չունեն»,- հավելել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն։
Ադրբեջանի ԱԳն հաղորդմամբ, Բայրամովը հիշեցրել է խաղաղ գործընթացում Ադրբեջանի հանձնառության մասին։
Նախարարները շարունակել են Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորման ուղիների քննարկումը։
Այս մասին, ըստ Զախարովայի, պաշտոնական Մոսկվան տեղեկացրել է և՛ Բաքվին, և՛ Երևանին։
Հայտնի է նաև, որ այսօրվա նիստին ԵՄ երկրների ԱԳՆ ղեկավարները որոշում կկայացնեն Հայաստան դիտորդական առաքելություն ուղարկելու մասին։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, թե Հայաստանը խուսափում է խաղաղ բանակցություններից։
Ստեղծված իրավիճակում որևէ կերպ հնարավոր չէ երաշխավորել որևէ շրջադարձի բացառում, հետևաբար Երևանն ու Ստեփանակերտը ունեն անցնելու բարդ ճանապարհ, ամեն մեկն իր դիրքավորման և պատասխանատվության շրջանակում։
Ընդգծվել է նաև Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև պայմանավորվածությունների հիման վրա ադրբեջանա-հայկական կարգավորման առանցքային ուղիների վրա համապարփակ աշխատանքը վերսկսելու մասին։
Դոնֆրիդը կոչ է արել երկու նախարարներին կրկին ներգրավվել կայուն խաղաղության հասնելու գործընթացում:
Հեռախոսազրույցն, ըստ interfax-ի, տեղի է ունեցել այսօր՝ հունվարի 11-ին։
Բայրամովն ու Դոնֆրիդը քննարկել են երկու երկրների համագործակցության օրակարգը և տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը։
Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի քարտուղար Նեդ Փրայսը:
Նա ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմը միշտ համաձայնել է բանակցություններ վարել ցանկացած հարթակում։
Հայաստանը, կանխելով «Զանգեզուրի միջանցք»-ի բացումը, առաջին հերթին իրեն է վնասում: Այս մասին երեքշաբթի օրը կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը:
«Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ամենօրյա գործունեության մասին ոչ մի փաստաթուղթ չկա, նման փաստաթղթի շուրջ այժմ էլ աշխատանք չի տարվում»,-ասել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը:
ՀՀ արտգործնախարարը զարմանք է հայտնում ՌԴ արտգործնախարարի զարմանքի առնչությամբ, թե դեկտեմբերի 23-ի եռակողմ հանդիպմանն իր չմասնակցելու մասին լուրը իմացել են հայկական կողմի մամուլի հաղորդագրությունից։
Ժոզեպ Բորելը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպմանը ափսոսանք է հայտնել
Պաշտոնյաներն անդրադարձել են նաև Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությանը:
Վաղը՝ դեկտեմբերի 23-ին, ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվայում նախատեսված է եղել Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջև հանդիպում, որը չի կայանա։
Բայրամովը կեղծ հայտարարություններ է անվանել Ադրբեջանի կողմից դեպի Ղարաբաղ գազը դադարեցնելու մասին
Ինչպես նշել է Ադրբեջանի արտգործնախարարը, հանրապետությունների միջև բանակցությունների երրորդ փուլը կարող է տեղի ունենալ մինչև 2022 թվականի ավարտը, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Բանրապետությունների միջև բանակցությունների երրորդ փուլը կարող է տեղի ունենալ մինչև 2022 թվականի ավարտը։
Արտգործնախարարները կքննարկեն նաև ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանում համագործակցության հարցեր։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը վաղը՝ դեկտեմբերի 5-ին, աշխատանքային այցով մեկնելու է Ռուսաստանի Դաշնություն։ Նախատեսված է նրա հանդիպումը Ռուսաստանի գործընկերոջ հետ:
Բայրամովը հավելել է, որ երեք անգամ հանդիպել է Հայաստանի արտգործնախարարի հետ՝ քննարկելու միջպետական հարաբերությունների վերաբերյալ երկկողմ համաձայնագրի նախապատրաստումը։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հրապարակումները եռակողմ հանդիպման մասին չափազանցված են
«Կողմերը քննարկել են նաև երկկողմ օրակարգի տարբեր ասպեկտներ և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր»,- ընդգծում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն։
Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է մնում խաղաղ հարավկովկասյան տարածաշրջանի կայացմանն աջակցելուն»։
Բայրամովը նախօրեին Վաշինգտոնում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարաը Միրզոյանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, թե պաշտոնական Բաքուն պատրաստ է հնարավորինս արագ ստորագրել հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագիրը:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը խիզախ քայլեր են անում՝ խաղաղության հասնելու համար:
Նոյեմբերի 7֊ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպում են ունեցել ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում։
Տեղի կունենա Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։
Պրահայի և Սոչիի հանդիպումներից հետո խաղաղ պայմանագրի շուրջ բանակցությունները շարունակելու անհրաժեշտություն կա:
Անդրադարձ է կատարվել նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման շուրջ բանակցությունների ընթացքին:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի մշակման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման շուրջ:
Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ Աստանայում նախատեսված է անցկացնել Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը:
Բորելը Բայրամովին տեղեկացրել է Եվրոպական միության առաքելության նախապատրաստման մասին՝ բարձր գնահատելով Պրահայի հանդիպման արդյունքները:
Կողմերն իրենց կարծիքներն են ներկայացրել հոկտեմբերի 2-ին Ժնևում կայացած հանդիպման վերաբերյալ:
Այլ մանրամասներ չեն հաղորդվում:
Հոկտեմբերի 2-ին Ժնևում տեղի կունենա Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը։
Նա հայտարարել է, թե Հայաստանը իբր բացահայտ փորձում է սրել լարվածությունը՝ միջազգային հանրության ուշադրությունը շահարկելու նպատակով։
Նյու Յորքում հանդիպել են Իրանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը և Ջեյհուն Բայրամովը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանում տիրող ընթացիկ վիճակի վերաբերյալ։
Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ ներգրավվելու հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման գործընթացում։
Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը:
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Նյու Յորք՝ մասնակցելու ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանին։
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել երկկողմ շփումները:
Նշվում է, որ կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցեր։ Այս մասին Twitter-ում գրառել է նաև Ադրբեջանի արտգործնախարարը։
Արձանագրվել էր շփումները շարունակելու կողմերի պատրաստակամությունը:
«Հակամարտության ավարտից հետո առաջնահերթ խնդիրներից մեկը տարածաշրջանում կայուն խաղաղության ապահովումն է։
Կողմերը քննարկել են նաև հումանիտար խնդիրների լուծման, ինչպես նաև խաղաղ բանակցությունների նախապատրաստման հետ կապված հարցեր:
Հայաստանը պատրաստ է օր առաջ սկսել այդ առաջարկների իրագործումը:
Դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում տեղի ունեցավ 3+3 տարածաշրջանային խորհրդատվական հարթակի առաջին հանդիպումը՝ փոխարտգործնախարարների մակարդակով։
Համանախագահներն ափսոսանք են հայտնում, որ Ստոկհոլմում հնարավոր չի եղել համատեղ հանդիպում անցկացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև։
Աննիկա Սոդերը նշել է, որ որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցիչ՝ աջակցում է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տարածաշրջանային համագործակցությանը։
Հանդիպման ժամանակ քննարկել են Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցը: